Twój 1 % podatku

To cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych

REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2018 !

Konferencja odbyła się w dniach 13-15 października 2018 r. pod hasłem: "Virtual Warsaw - miasto przyjazne przyjazne dla niewidomych"

Zapraszamy do zapoznania się z Biuletynem Konferencyjnym

Biuletym Konferencyjny 2018

Uczestnicy mogli zarejestrować się na Konferencję poprzez formularz: LINK DO FORMULARZA

Ramowy plan Konferencji do pobrania:

Plan Konferencji

Formularz dla wystawców

Formularz dla wystaców

Projekt "Virtual Warsaw - miasto przyjazne dla niewidomych w ramach REHA FOR THE BLIND IN POLAND" jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych!

Więcej informacji o Konferencji:

Za nami XVI edycja międzynarodowej Konferencji, którą od lat nazywamy wielkim spotkaniem niewidomych, słabowidzących i ich bliskich. Centralne uroczystości odbyły się w dniach 13-15.10.2018 r. w Warszawie i jej okolicach. Składały się na nie trzy zasadnicze części:

 1. Główne wydarzenie (o charakterze merytorycznym) miało miejsce w Centrum Nauki Kopernik, które jest symbolem rozwoju i nowoczesności. Naszym celem było pokazanie niewidomym i ich bliskim, społeczeństwu i przedstawicielom władz, mediom i światu nauki osiągnięć, które udało się wypracować w Polsce w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku.
 2. Kolejnym elementem Konferencji było spotkanie na Bulwarach Wiślanych podczas któego mieszkańcy Warszawy, turyści i przechadzający się po Bulwarach mogli doświadczyć świata dotyku i dźwięku – jaki on właściwie jest? Zazwyczaj ludzie pełnosprawni nie zastanawiają się nad innymi zmysłami niż wzrok, a przecież pełnią one istotną rolę w życiu każdego człowieka. Razem z niewidomymi z Warszawy, Mazowsza i całego kraju odkryjemy ten świat, grając np. w  miejskiego chińczyka w wersji maxi, w którym ludzie stają się pionkami; strzelając z broni dźwiękowej, gdzie nie patrzy się na tarczę, lecz słucha, czy trafia się w dziesiątkę; doświadczając zmysłu dotyku na warsztatach garncarskich...i tak dalej. Ma to na celu promocję naszego środowiska oraz wszystkich tych, którzy nam pomagają.
 3. Trzecim ważnym elementem spotkania był wyjazd do jednej z najsławniejszych perełek Mazowsza – do Lasek pod Warszawą, do ośrodka dla niewidomych dzieci. Był to prawdziwy „najazd” jakiego do tej pory tam nie było! Ośmiuset gości spotkało się z absolwentami, podopiecznymi  i pracownikami szkoły oraz z przyjaciółmi naszego środowiska, pracującymi nad tym, by niewidomi potrafili radzić sobie w życiu.

 

Link do nagrań z Konferencji

 

Opisane powyżej wydarzenia chcemy oddać w krótkiej, zdjęciowej relacji, dzięki której poszczególne punkty programu pozostaną nie tylko w pamięci uczestników, ale również będą mogły cieszyć szersze grono odbiorców. Serdecznie zapraszamy!

Sobota 13.10.2018 r. w Centrum Nauki Kopernik:

 • Otwarcie konferencji i sesja merytoryczna

Widok na salę Konferencyjną.     Widok na całą salę.

 • Rozdanie nagród w konkursie IDOL STULECIA

Siostra odbiera nagrodę Idola Stulecia dla Marki Elżbiety Róży Czackiej.    Prezes wręcza nagrodę Idola Stulecia.

 • Rozdanie nagród w konkursie IDOL dla osób i instytucji najbardziej zaangażowanych w pomoc niewidomych i  słabowidzącym

Prezes Marek Kalbarczyk wręcza nagrodę Idola w kategorii Media dla Karoliny Kasprzak unosząc dyplom tyflograficzny do góry.     4 przedstawicieli z IDOLEM dla PLACÓWKI OŚWIATOWEJ.       Prezes Kalbarczyk z dyplomem i obok niego dwie przedstawicielki w kategorii IDOL PLACÓWKA OŚWIATOWA.

 • Koncert Kamila Czeszela

Kamil Czeszel śpiewa pełen emocji.     Kamil Czeszel śpiewa

 • Wystawa nowoczesnych technologii

Stoisko nowoczesnych technologii.   Stoisko. Lupa.

 • Piknik na Bulwarach Wiślanych

Rodzina na pikniku. 2 dorosłych z dziećmi na stanowisku z globusami.   Miejski Chińczyk w wersji maxi. Duża, kolorowa plansza, na niej 3 uczestników, dookoła przechodnie.   

 

Niedziela 14.10.2018 r. - Wyjazd do podwarszawskich Lasek:

 • Msza Święta w Kaplicy w intencji niewidomych i ich otoczenia

Sprawujący Mszę Św. przy ołtarzu w kaplicy w Laskach.   Zebrami przed kaplica uczestnicy Mszy.

 • Zwiedzanie Ośrodka (m.in: szkoła, internat, zajęcia z hipoterapii, sala poznawania świata, pracownia wczesnego wspomagania), poznanie historii Lasek

Grupa 13 z dwiema siostrami oprowadzającymi po ośrodku.   W pracowni tyflograficznej siostra pokazuje maszyny.    Grupa uczestników wychodząca z budynku i zmierzająca do kolejnego punktu programu.

 • Wspólne spotkanie przy grach i zabawach na świeżym powietrzu

Dwóch wolontariuszy na tandemie.    Zajęcia z hipoterapii. Instruktorka a obok niej chłopak głaszczący konia.

 

Piknik na Bulwarach Wiślanych:

Rozgrywki sportowe: Miejscki Chińczyk, zabawa z piłką dźwiękową, bezwzrokowe strzelectwo laserowe,tandemy; garncartwo, alfabet brajla w 5 minut, wypukła mapa świata, kostka rubika

4 osoby przy wypukłej i udźwiękowionej mapie świata.   Pani prowadząca warsztaty garncarskie, siedzi przy kole garncarskim. Obok niej młody uczestnik warsztatów z rękoma radośnie uniesionymi do góry, ubrudzony gliną.   Niewidomy mężczyzna strzela z bezwzrokowej broni laserowej, wokół niego 4 osoby.

Koncert Szymona Wydry na Bulwarach Wiślanych

Scena, publiczność z oddali.   Szymon Wydra śpiew pełen emocji, z tyłu gitarzysta.

Poniedziałek 15.10.2018 r.

Manifestacja środowiska pod Sejmem: "My nie widzimy nic, a wy czy widzicie nas?" 

3 transparenty i megafon w tle, protestujący zebrani pod Sejmem RP  Uczestnicy manifestacji mają solidarnie uniesione laski do góry.   Uczestniczka manifestacji wypowiada swój postulat do megafonu.  Prezes Fundacji udziela wywiadu Radiowej Trócje.

Centrum Nauki Kopernik:

 • Kontynuacja wystawy oraz spotkania z delegacjami niewidomych i słabowidzących z całego świata

Wystawa   Wystawa. Poszczególne stanowiska.   Przedstawiciel firmy Optelec i uczestnik mający założone okulary.

 • Panele dyskusyjne i warsztaty

Przedstawiciele miasta siedzą wokół stołu i dyskutują.  Uczestnicy w auli.  Sala z uczestnikami.

 • Gabinet dotyku i dźwięku (nauka chodzenia z białą laską i psem przewodnikiem, rozpoznawanie grafiki dotykowej, rozpoznawanie kształtów, smaków i zapachów)

Kobieta z zasłoniętymi oczami idzie z laską między pachołkami.

Konferencję centralną poprzedza 15 imprez regionalnych - minikonferencji, które odbywają się w miastach wojewódzkich.

Poniżej harmonogram tych wydarzeń.

 

Miasto Termin Konferencji REHA
Białystok 27 kwietnia
Wrocław  8 czerwca
Bydgoszcz 17 czerwca
Kielce 21 czerwca
Poznań 22 czerwca
Olsztyn 28 czerwca
Gdańsk 30 czerwca
Zielona Góra 6 lipca
Lublin 13 lipca
Kraków 10 sierpnia
Opole 30 sierpnia
Katowice 6 września
Rzeszów 4 września
Szczecin 7 września
Łódź 14 września
Warszawa 13 października

 

Do zobaczenia na kolejnej Konferencji REHA! 

 

Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas