Twój 1 % podatku

To cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych

 

Pragniemy przedstawić Państwu bogatą kolekcję publikacji wydanych przez Fundację Szansa dla Niewidomych, wydrukowanych przez firmę Altix. Są one stworzone dla niewidomych, słabowidzących, ich bliskich i nauczycieli. Część zysków ze sprzedaży zostanie przeznaczona na działalność statutową Fundacji.

Poniższe pozycje to w większości przewodniki po polskich miastach i województwach. Dzięki nim osoby niewidome mogą poznać historię, kulturę oraz tradycję każdego z opisanych regionów. Dotykowe ryciny, wykonane na najwyższej klasy drukarkach, przybliżą opisywane miejsca i obiekty.
Większość przedstawionych publikacji została wydana w technologii transparentnej (powiększony druki i brajl), dzięki czemu mogą z nich korzystać zarówno osoby widzące, słabowidzące jak i niewidome. Każda pozycja zawiera krótki opis, cenę oraz technologię, w której została wykonana.

 

 

1. „Dotykownik - atlas wypukłej grafiki. Zbiór rycin brajlowskich i transparentnych"  

 

 

To wyjątkowy 4-tomowy album, zawierający około 300 rycin. Prezentujemy w nim wszystkie opracowane i wydrukowane przez Altix wypukłe rysunki i mapy. Pochodzą one z wydanych przez Fundację "Szansa dla Niewidomych" książek. Ryciny pochodzące z jednej publikacji tworzą kolejne rozdziały. Poprzedzają je informacje o książkach i zaczerpnięte z nich cytaty.

Cena: 945 zł

 

2. „Atlas 100 najpiękniejszych miejsc w Polsce" 

 

 

To pierwszy w Polsce przewodnik wykonany w technologii transparentnej. Książka zdobyła uznanie za granicą i stała się szlagierem na międzynarodowych wystawach. Relacje z podróży dookoła Polski, opisy miejsc, przeplatają się z refleksjami autorów. Atlas zawiera wypukłe i graficzne ryciny.

Cena: 695 zł (7 tomów w druku transparentnym, zawierających 100 rycin).

 

3. „Gdańsk dla wszystkich"

 

 

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych Polskich miast, z bogatą tradycją i kulturą. Przewodnik zawiera opisy najważniejszych atrakcji oraz historię Gdańska. Wypukłe ryciny przybliżają niewidomym i słabowidzącym wygląd zabytków miasta.


Cena: 95 zł (1 tom w druku transparentnym, zawierający 15 rycin), 25 zł (wersja CD-audio)

 

4. „Bez barier - Dwór Artusa"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dwór Artusa, który jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, udostępnił swoje zbiory niewidomym i słabowidzącym. W przewodniku znajdziemy wypukłe grafiki przedstawiające najciekawsze eksponaty, zabytki, wizerunki fasad.

 

Cena: 95 zł (1 tom w druku transparentnym, zawierający 10 rycin)

 

 

5. „Poznań pod palcami - niecodzienny przewodnik po Wielkopolsce dla niewidomych i słabowidzących"

 

 

Autor przewodnika opowiada o bogatych w zabytki rejonach Wielkopolski. Książka zawiera regionalne przepisy kulinarne oraz ryciny przedstawiające najciekawsze obiekty Wielkopolski. Wszystko to jest opisane w niezwykle interesujący sposób.


Cena: 195 zł (2 tomy w wersji brajlowskiej, zawierające 15 rycin).

 

6. „Lubuskie na wyciągnięcie ręki"

 


W publikacji opisane są atrakcje, jakie oferuje województwo lubuskie. Książka koncentruje się przede wszystkim na okolicach Zielonej Góry oraz Gorzowa Wielkopolskiego. Główne walory wydawnictwa to ciekawe opisy oraz dotykowe ryciny przybliżające czytelnikom najciekawsze miejsca tego regionu.


Cena: część I - 195 zł (2 tomy w wersji transparentnej, zawierające 20 rycin),
część II - 195 zł (2 t
omy w wersji transparentnej, zawierające 20 rycin).

 

7. „Lubelskie smaki i smaczki"

 

 

Autor opisuje swoją podróż do jednego z najciekawszych, jego zdaniem, regionów Polski - województwa lubelskiego. Przewodnik zawiera opisy interesujących zabytków, przedstawionych na brajlowskich rycinach oraz kilka regionalnych przepisów.


Cena: 195 zł (2 tomy w druku transparentnym, zawierające 7 rycin).

 

8. „Dotknij Wrocławia - przewodnik turystyczny po Starówce we Wrocławiu"

 

 

Przewodnik jest relacją ze spaceru dookoła najstarszej części Wrocławia. Razem z autorem i jego przyjaciółmi zwiedzamy najciekawsze zabytki znajdujące się na ich trasie. Najważniejsze miejsca i atrakcje zostały przedstawione na wypukłych rycinach.


Cena: 195 zł (2 tomy w druku transparentnym, zawierające 15 rycin), 25 zł (wersja CD-audio).

 

9. „Dotknij pięknej Opolszczyzny"

 

 

To opowieść nie tylko o kulturze regionu opolskiego, ale również o jego kulinariach. W niezwykle interesujący sposób została przedstawiona historia, zabytki, pomniki oraz muzea. Zamieszczone ryciny przedstawiają wizerunki najsławniejszych zabytków.


Cena: 195 zł (2 tomy w druku transparentnym, zawierające 20 rycin).

 

10. „Tyfloprzewodnik po zamojskim ZOO"

 

 

Przewodnik oprowadza czytelnika po zamojskim Ogrodzie Zoologicznym. To innowacyjna publikacja, dzięki której niewidomi mogą poznać wygląd różnych gatunków zwierząt, tych bardziej i mniej znanych. Zawiera wypukłe ryciny oraz opisy podopiecznych zamojskiego ZOO. Publikacja jest szczególnie polecana niewidomym i słabowidzącym uczniom.

Cena: 195 zł (2 tomy w druku transparentnym, zawierające 13 rycin).

 

11. „Podlasie namalowane dotykiem."

 

W przewodniku można znaleźć historię Podlasia i rozlicznych zabytków znajdujących się na jego terenie. Autor nie pomija żadnego większego miasta, ani ważniejszego zabytku. Umieszczone ryciny przybliżają czytelnikowi wielokulturowość tego regionu.


Cena: 95 zł (1 tom w druku transparentnym, zawierający 8 rycin).

 

12. „Multikulturowe Podlasie"

 


To kolejna pozycja na temat województwa Podlaskiego. Tym razem autor koncentruje się na wyjątkowej, wielowątkowej kulturze regionu. Ryciny zamieszczone w publikacji idealnie dokumentują wielokulturowy charakter Podlasia. Zaprezentowane zostały na nich wizerunki zabytków związanych z chrześcijaństwem, islamem oraz z kulturą żydowską.


Cena: 195 zł (2 tomy w druku transparentnym, zawierające 9 rycin).

 

13. „Smak na koniuszkach palców"

 


To przewodnik po okolicach Warszawy, ciekawie opisujący zabytki, krajobrazy, historię i kulturę regionu. Jest to również informator restauracyjny, poradnik kulinarny i książka kucharska. Publikacja pokazuje, że niewidomi mogą radzić sobie w kuchni równie dobrze jak widzący. Zawiera interesujące przepisy i procedury, jak bezwzrokowo wykonać rozmaite kuchenne czynności.

Cena: 25 zł (wydanie I - wersja Cd-audio), 395 zł (wydanie II rozszerzone - 4 tomy w wersji brajlowskiej, zawierająca 15 rycin), 49 zł (wersja czarnodrukowa).

 

 

14. "Sportowe rewelacje dla niewidomych"

 

 

Publikacja opisuje jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu niewidomych i słabowidzących. Książka radzi jak dostosować zasady poszczególnych dyscyplin do ich możliwości. Może być więc niezwykle pomocna dla rodziców i nauczycieli przy organizowaniu podopiecznym wolnego czasu.

Cena: 95 zł (1 tom w druku transparentnym, zawierający 5 rycin).

 

15. "Kwalifikacje niemal olimpijskie"

 


Autor publikacji porównuje codzienne zmagania osób niepełnosprawnych, do wysiłku podczas przygotowań do wielkich sportowych zawodów. Aby móc żyć jak inni i osiągać satysfakcjonujące rezultaty, niewidomy musi pracować nad sobą każdego dnia. Autor próbuje przekonać czytelników, że codzienny trud i starania mogą przynieść satysfakcjonujące efekty.


Cena: 95 zł (1 tom w wersji brajlowskiej).

 

16. „Dotrzeć do celu - czy niewidomy może zostać prezydentem?"

 

 


Ten poradnik może być doskonałą pomocą w procesie rehabilitacji niewidomych i nowoociemniałych. Czy osoba ociemniała po przejściu procesu rehabilitacji może powrócić do "normalnego życia"? Czy życie bez wzroku będzie na tyle "normalne", by z sukcesem ubiegać się o fotel prezydencki? Autorzy próbują odpowiedzieć na postawione pytania.


Cena: 165 zł (3 tomy w wersji brajlowskiej), 42 zł (wersja czarnodrukowa), 25 zł (wersja CD-audio).

 

17. „Brajlowska notacja matematyczna. Jak to zapisać, a jak odczytać"

 

 


Poradnik jest nieocenioną pomoc dla uczniów, nauczycieli oraz bliskich osób niewidomych. Opisane są w nim zasady poszczególnych zapisów matematycznych oraz oznaczenia poszczególnych symboli.


Cena: 395 zł (wersja brajlowska - 4 tomy), 165 zł (wersja czarnodrukowa - 3 tomy).

 

18. "Zestawy rycin - dzikie zwierzęta, zwierzęta hodowlane, pojazdy, dinozaury"

 

 


Zestawy zostały wydane w formie "dotykowej książeczki", zawierającej ryciny atrakcyjne dla najmłodszych czytelników. Mogą one z powodzeniem służyć jako pomoc dla nauczycieli, którzy chcą uatrakcyjnić lekcje z niewidomymi uczniami, jak również dla rodzin niewidomych dzieci.


Cena: 59 zł za każdy zestaw.

 

 

 

 

 

 

19. „Świat otwarty dla niewidomych - szanse i możliwości"

 

 

Publikacja kierowana jest do rodziców i nauczycieli dzieci niewidomych, osób tracących wzrok oraz wszystkich zainteresowanych życiem niewidomych. Książka w ciekawy sposób opisuje ich życie codzienne oraz możliwości. Znajdują się w niej także wywiady z wybitnymi niewidomymi naukowcami, informatykami, muzykami oraz osobami widzącymi pracującymi z niewidomymi i dla niewidomych.


Cena: 165 zł (3 tomy w wersji brajlowskiej), 49 zł (wersja czarnodrukowa).

 

Francuska premiera książki „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie.”

 

Minęły dwa lata od momentu, w którym, dzięki inicjatywie naszej Fundacji, książka „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie” została wydana w wersji brajlowskiej. Kontynuacją nawiązanej z autorem współpracy jest wydanie „Przedpiekla sławy” w języku francuskim. Wydanie książki w tłumaczeniu na język francuski stanowi doskonałą promocję polskiej kultury we Francji i krajach frankofońskich. Promowanie i rozpowszechnianie tej wiedzy ma na celu zmotywowanie czytelników do dalszego studiowania historii i kariery tego wielkiego Polaka.

 

Uroczysta premiera oraz promocja „Przedpiekla sławy” rozpoczną się już 17 listopada. Przedstawiciel naszej Fundacji już pakuje promocyjne egzemplarze książki i jedzie do Brukseli, aby pokazać ją światu!

Już teraz również rusza sprzedaż książki. Aby zdobyć własny egzemplarz po francusku wystarczy wysłać zamówienie na adres: wydawnictwo@szansadlaniewidomych.org.

 

 

Kilka słów o książce Piotra Witta:

„Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie”, autorstwa polskiego historyka Piotra Witta zawiera nowe, historycznie potwierdzone fakty dotyczące wczesnego okresu pobytu Fryderyka Chopina w Paryżu.

Zdaniem autora los Fryderyka Chopina przed okresem triumfu zasługuje na lepsze poznanie. W ciągu pierwszych miesięcy życia we francuskiej stolicy niefortunny kandydat na pianistę koncertowego stał się najdroższym profesorem fortepianu, kompozytorem utworów przeznaczonych do wykonywania w wielkich salach, autorem genialnych etiud, preludiów, nokturnów, granych przed elitarną publicznością w czołowych salonach Paryża. Warto, aby czytelnicy z całego świata mieli okazję samodzielnie przeczytać porywającą historię o początkach kariery sławnego polskiego kompozytora.

 

 

„Zabierając głos, dr Bykowski podkreślił, że „Przedpiekle sławy” zawiera arcyważne dla szopenologii ustalenia. Odkrycie koncertu, który zapoczątkował paryską, ergo światową karierę kompozytora zmienia całkowicie perspektywę życia i twórczości naszego genialnego rodaka. Pokazuje, iż triumf i powodzenie poprzedziło wiele miesięcy biedy i wyrzeczeń, kiedy kompozytor był bliski załamania.”

 

- Piotr Witt w HELP nr 4(27) artykuł pt.: Braille i Chopin – bohaterowie panelu dyskusyjnego w Pałacu Kultury i Nauki

cena: 50 euro

 

Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas