IDOL

Szansa - Jesteśmy Razem

RYS HISTORYCZNY:

profesor Dłużniewski, siedzi na fotelu, w tle intensywnie zielona trawa, drzewa

Od roku 2007 w czasie Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND zostają przyznawane statuetki IDOL. Nagroda skierowana jest do tych, którzy w swoim życiu kierują się dobrem dla drugiego człowieka, a ich działania skierowane są w stronę środowiska niewidomych.

Autorem statuetek jest prof. Andrzeja Dłużniewski (ur. 3 sierpnia 1939, zm. 16 grudnia 2012), polski malarz, rysownik, grafik, fotograf, performer. Tworzył również formy literackie, zarówno beletrystykę jak i poezję konkretną.

W latach 1962–1968 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. W 1968 roku obronił dyplom w pracowniach Mariana Wnuka i Oskara Hansena. Od 1970 roku wykładał na macierzystej uczelni. W latach 1980–1991 wraz z żoną, Emilią Małgorzatą Dłużniewską, organizował wystawy, odczyty i spotkania artystów z Polski oraz z zagranicy, w tym prezentacje grupy Fluxus w mieszkaniu prywatnym przy ul. Piwnej w Warszawie.

W 1997 roku artysta uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego stracił wzrok. Od 1998 roku wykonawcami jego obrazów byli jego żona oraz dawny student Maciej Sawicki.

Wypadek stał się przełomem w twórczości Andrzeja Dłużniewskiego. Był początkiem nowych działań na polu sztuki, w tym właśnie czasie powstały odlane w brązie nieduże figurki nazwane przez ich twórcę „Geonauci”.

W 2000 roku artysta pokazał swoją twórczość na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej. Były to setki malutkich figurek z brązu, siedzących na dużych białych postumentach. Więcej na temat Geonautów można przeczytać w książce pt: „Odlot”, która jest zbiorem zabawnych opowiadań Andrzeja Dłużniewskiego.

A tak sam autor opisywał w niej Geonautów:

„Wylądowali niedawno i wkrótce odlecą. Cel tej wizyty jest nadzwyczaj prosty. Nie przybyli tu ani dla podboju, ani dla eksploatacji bogactw, ani po naukę. Chcą sprawdzić jedynie, czy ich obecność i sposób bycia nie drażnią tubylców. Ponieważ stwierdzili już, że drażnią w najwyższym stopniu, przygotowują się do odlotu i wkrótce odlecą.”

Prof. Andrzej Dłużniewski nie chciał aby wypadek, którego konsekwencją była utrata wzroku stał się tragedią. Mimo przegranej walki o odzyskanie wzroku dalej realizował się w swojej pracy, w prywatnym życiu. Osiągał sukcesy, odkrywał nowe, nieznane mu dotąd formy sztuki. Tworzył. Pracował ze studentami, wykładał na ASP. Był aktywny, udzielał się społecznie.

O to walczy Fundacja, aby niewidomi, słabowidzący byli aktywni w życiu. W domu, w pracy, wśród znajomych. Aby nie poddawali się, a korzystali z tego co daje im świat, świat otwarty dla niewidomych.

przybliżenie na jedną ze statuetek

Lista dotychczas przyznanych IDOLI – to prawie 300 nagrodzonych osób, firm, instytucji i produktów. 

biała, duża bryła, na jej brzegach dookoła ustawione są statuetki Idola

Jak to wygląda?

3 statuetki IDOLA, siedzące postacie, każda w innej pozycji

Konkurs składa się z trzech części: wojewódzkiej, krajowej oraz międzynarodowej

Zwycięzców etapu wojewódzkiego nagradzamy podczas regionalnych konferencji REHA.

Laureaci pierwszego etapu biorą udział w konkursie krajowym. Ostateczne wyniki zostają ogłoszone podczas ogólnopolskiej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND w Warszawie.

Do zgłaszania kandydatów zapraszamy wszystkich!

Zgłoszenia kandydatów odbywają się poprzez stronę: http://idol.szansadlaniewidomych.org/

figurki ustawione na stole

Accessibility Toolbar