Virtualna Warszawa

Szansa - Jesteśmy Razem

Logo Virtaulna Warszawa

Warszawa w Virtualnym świecie i praktyce

Wyjście do kina, teatru, restauracji czy zakupy w galerii handlowej to normalne, zwyczajowe i lubiane czynności jakie wielokrotnie oraz chętnie wykonują ludzie. To oczywiste i naturalne dla pełnosprawnej części społeczeństwa. Dla niewidomych takie samo wyjście do miasta może okazać się trudną wyprawą.

Aby podróżowanie oraz korzystanie z miejskich usług stało się łatwiejsze i przyjemniejsze, stołeczni urzędnicy postanowili uruchomić system Virtualna Warszawa. System ten, to rozwiązanie modułowe, docelowo ma działać w wielu obszarach. Będzie wspomagał osoby z dysfunkcją wzroku jak typowa nawigacja GPS, z tą znaczącą różnicą iż będzie potrafił to realizować również wewnątrz budynków czy podziemnych przejściach. Będzie potrafił odnaleźć przystanek tramwajowy, zaplanuje podróż komunikacją miejską, a nawet rozpozna numer nadjeżdżającego autobusu. Pomysłodawcy chcą aby projekt wkrótce stał się przewodnikiem po całej Warszawie dla wszystkich mieszkańców i turystów.

Obecnie realizowana jest faza testów i pilotażowych wdrożeń które objęły autobusową linię 185, Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych, stację metra Centrum Nauki Kopernik, Park Odkrywców oraz Park Fontann. Pełną parą Virtualna Warszawa ruszy w 2017 roku. Uzupełnieniem tych działań jest współpraca m. st. Warszawa z organizacjami reprezentującymi środowisko osób niewidomych czyli naszą fundacją oraz drugim partnerem – Polskim Związkiem Niewidomych.

Fundacja Szansa dla Niewidomych na zlecenie Urzędu Miasta realizuje projekt „Warszawa w Virtualnym świecie i praktyce” w ramach którego zaplanowano konferencję promującą miejskie rozwiązanie. Konferencja odbędzie się 04.12.2015 r. o godzinie 10:00, w Sali Skłodowskiej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tracie konferencji przedstawiciele Biura Pomocy i Projektów Społecznych, PZN, Fundacji Szansa dla Niewidomych oraz specjaliści wykonujący aplikację podzielą się swoją wiedzą i szczegółami dotyczącymi realizacji projektu.

Po części teoretycznej, wszyscy chętni będą mogli przetestować działanie Virtualnej Warszawy. Współpraca naszej fundacji z Urzędem Miasta nie kończy się na promocji. Chcemy aktywnie włączyć się w kreowanie tak innowacyjnego i złożonego dzieła. W związku z tym przygotujemy publikację wskazującą możliwe kierunki rozwoju oraz szczegółowe rozwiązania techniczne spójne z założeniami projektu Virtualna Warszawa.

W ramach zadań na rok 2016 przewidujemy przeprowadzenie cyklu szkoleń dla niewidomych i słabo widzących użytkowników smartfonów opartych o system Android oraz iOS oraz instalowanej na tych systemach aplikacji Virtualna Warszawa. Szkolenia będą realizowane w warszawskim Tyflopunkcie mieszczącym się przy ulicy Konwiktorskiej 9 lokal 12.

Szczegółowych informacji udzielą pracownicy pod numerem telefonu 22 635 10 60 lub mailem warszawa@szansadlaniewidomych.org.

Zdjęcie telefonu na którego ekranie widać plan budynku

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawa.

Logo Zakochaj się w Warszawie dostępnej

Accessibility Toolbar