„Widzę dotykiem i słuchem”

Szansa - Jesteśmy Razem

Czytelnictwo jest doskonałą formą rehabilitacji, integracji i aktywizacji społecznej. Fundacja Szansa dla Niewidomych realizuje wiele projektów i inicjatyw, dzięki którym literatura zajmuje ważne miejsce w ofercie kulturalnej dedykowanej osobom z dysfunkcją wzroku. Po raz kolejny mamy prawdziwą przyjemność prowadzić ogólnopolską kampanię promującą czytelnictwo wśród osób niewidomych ph. „Widzę dotykiem i słuchem”.  W tym roku podejmujemy działania na jeszcze większą skalę i z jeszcze większym rozmachem niż kiedykolwiek. Tym razem naszą uwagę pragniemy skupić na publikacjach zarówno w brajlu, jak i wersji audio. Kampania opiera się na szeroko zakrojonej promocji w mediach ogólnopolskich i lokalnych, m.in. w prasie, radio, a także w mediach społecznościowych czy za pośrednictwem stron internetowych oraz kanałów komunikacji zaprzyjaźnionych instytucji, które chętnie włączają się w działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku. W ramach projektu realizujemy cykl spotkań autorskich. Za nami spotkania ph. „Widzę dotykiem i słuchem” w Lublinie, Zielonej Górze, Katowicach, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Opolu, Wrocławiu. Każdorazowo udział w nich bierało licznie zgromadzona publiczność oraz internauci. Transmisja oraz nagrania ze spotkań są ogólnodostępne w Internecie na profilu Facebook Fundacji. Gościem specjalnym spotkań był Pan Marek Kalbarczyk – Przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Szansa dla Niewidomych. Pana Marka Kalbarczyka znamy jako prekursora tyfloinformatyki na polskim rynku, twórcę syntezatora mowy polskiej, inicjatora procesu emancypacji środowiska niewidomych, wyróżnionego licznymi odznaczeniami o wysokiej randze, działacza społecznego i politycznego, doradcę władz, wreszcie jako publicystę i pisarza. Tym razem występuje w roli autora, który ma na swoim koncie blisko 60 publikacji. Wśród nich znajdziemy poradniki tyflorehabilitacyjne, przewodniki krajoznawcze, beletrystykę. Podczas spotkań Pan Marek opowiadał o tym, jak informatyk, matematyk, manager, założyciel firmy Altix i Fundacji Szansa dla Niewidomych rozpoczął swoją przygodę ze słowem pisanym, czym jest świat dotyku i dźwięku, jakie wydarzenia i historie kryją się za powstaniem najpopularniejszych pozycji literackich autora. Nie zabrakło ciekawych anegdot, wspomnień czy opowieści o postaciach i wydarzeniach związanych z niewidomym autorem i jego książkami, a także wspólnych zdjęć z czytelnikami, serdecznych uścisków dłoni, autografów, dedykacji i rozmów – o empatii oraz o życiu, w którym nie brakuje obrazów, kiedy widzi się dotykiem i słuchem.

Nieodłącznym elementem wydarzeń w każdym z ośmiu miast było stoisko wystawiennicze z książkami w czarnodruku, wersji brajlowskiej i audio. Ponadto w ramach projektu przygotowaliśmy ciekawe tyflografiki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, wśród widzących, jak i niewidomych czy słabowidzących uczestników. Jesteśmy dumni, że nasze spotkania zgromadziły tak szerokie i zróżnicowane grono odbiorców – od uczniów i młodzieży po seniorów. Niektórzy z nich doskonale znają osobę i twórczość Pana Marka Kalbarczyka, dla innych możliwość uczestnictwa w spotkaniu była doskonałą okazją, dzięki której mogą bliżej poznać autora i jego publikacje.

Fundacja Szansa dla Niewidomych już od blisko 30 lat podejmuje liczne działania na rzecz dostępności literatury dla osób niewidomych. Wydaliśmy wiele pozycji książkowych w brajlu i audio. Cieszymy się, że po raz kolejny mielismy możliwość spotkać się z Wami, aktywnie promować czytelnictwo i czynny udział w przedsięwzięciach o charakterze kulturalnym. Zachęcamy do sięgania po wartościowe i ambitne publikacje, które rozwijają, wzbogacają wiedzę, zmuszają do refleksji, odkrywają nowe perspektywy, opowiadają o tym co znajome lub dotąd nieznane.

Celem kampanii jest wspieranie rozwoju i upowszechnianie czytelnictwa oraz niwelowanie barier informacyjno-komunikacyjnych poprzez promowanie publikacji w brajlu i wersji audio, które stały się punktem wyjścia do organizacji spotkań poruszających kwestie funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących w naszym społeczeństwie, potrzebę podejmowania inicjatyw na rzecz pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym. Spotkania autorskie wpisują się w ideę bycia razem, akcentowanie aktywnej postawy wśród osób niepełnosprawnych, a także podkreślanie roli odpowiedniego zrehabilitowania. Bardzo ważną funkcją organizowanych spotkań jest integracja środowiska osób z dysfunkcją wzroku i pełnosprawnych w atmosferze tolerancji, empatii i wzajemnego szacunku.

Naszym marzeniem jest, aby każda osoba niewidoma i słabowidząca mogła swobodnie korzystać z dostępnych na rynku książek w sposób dla siebie optymalny – czytając w brajlu czy odsłuchując wersje audio. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim projektom, aktywnemu promowaniu włączającej roli czytelnictwa, nie tylko zwracamy uwagę społeczeństwa na potrzeby osób niewidomych, ale także wykonujemy kolejny krok w drodze do niwelowania skutków niepełnosprawności wzroku i budowania świata otwartego dla niewidomych, pełnego empatii, w którym nie ma miejsca na wykluczenie społeczne i dyskryminację.

Poniżej prezentujemy i rekomendujemy trzy książki autorstwa Pana Marka Kalbarczyka, które możecie Państwo znaleźć w ofercie Wydawnictwa Trzecie Oko. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z publikacjami i życzymy miłych wrażeń czytelniczych.

„Ich trzecie oko”  Marek Kalbarczyk

Przedmowa: Krzysztof Skowroński

„Ich trzecie oko” to opowieść o ludziach, którzy nie widzieli od urodzenia, albo w wyniku pechowych zdarzeń stopniowo lub nagle tracili wzrok. Autor opowiada o ich losach na tle wydarzeń historycznych drugiej połowy XX wieku. Jak wtedy radzili sobie niepełnosprawni, niewidomi i słabowidzący? Szalała „komuna”, panoszyły się służby, na półkach sklepowych pustki, powszechny brak pieniędzy, a jednak trzeba było żyć i robić coś wartościowego. Mimo trudności Polacy poradzili sobie, przetrwali, a nawet osiągali sukcesy – również niewidomi!

Książka nie jest stricte biograficzna, ale bohaterowie przypominają przyjaciół autora. Jeden z nich to jakby on sam. Tak się złożyło, że autor opowiada o wybitnych niewidomych – zapewne dlatego, że właśnie takich znał i takimi się otaczał.

Marek Kalbarczyk jest optymistą i wszystko widzi w barwach różowych, często nawet przesadnie. W swoich książkach stara się więc udowodnić, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje, a jedynie przeszkadza. Bohaterowie książki osiągają sukcesy dzięki swoim zdolnościom, pracowitości, a także tytułowemu trzeciemu oku. Mało kto o nim wie i myśli, a każdy je ma. Czym ono jest? Autor nawiązuje do metafizycznej koncepcji „trzeciego oka”, według której istnieje specjalny zmysł odczuwający „rzeczy”, których nie da się zobaczyć. O ile każda religia czy filozofia definiuje, a nawet posiada dla trzeciego oka właściwą sobie nomenklaturę, wszyscy świadomie lub nieświadomie, w stopniu większym lub mniejszym, korzystają z tego dobrodziejstwa i wiedzą o rzeczywistości więcej niż potrafią odebrać innymi zmysłami. W ten sposób wyczuwa się zagrożenia albo przewiduje sukcesy, a ludzie niewidomi wyczuwają na swojej drodze przeszkody, które dzięki temu mogą ominąć – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wyznawcy religii Wschodu identyfikują trzecie oko z pojęciem ćakry (czakry) o nazwie Adźńa, bramą prowadzącą do innych rzeczywistości i przestrzenią wyższej świadomości, a wyznawcy New Age ze stanem oświecenia, obrazem stanu umysłu o poważnym duchowym i parapsychologicznym znaczeniu.

Tymczasem niewidomi – nie mogąc widzieć normalnie – wszystko, co słyszą lub dotykają, zamieniają na wyobrażenia ułatwiające orientację w przestrzeni oraz dowiadywanie się przede wszystkim o świecie materialnym, ale i również o niematerialnym.

Fragmenty wybranych recenzji:

„Całkowicie zmieniła moje podejście do niepełnosprawności.”

„Bardzo ciekawie opisane aspekty historyczne, które nie stanowią całości, a jedynie tło wzbogacające powieść.”

„Książka jest ewenementem w kwestii opisu świata przedstawionego. Mimo, że autor opisuje świat również z punktu widzenia osób widzących, da się zauważyć skupienie na doznaniach przede wszystkim dźwiękowych, smakowych i dotykowych, co niezawodnie wskazuje na osobę niewidomą.”

„Obrazy, które gdzieś hen uciekły”  Marek Kalbarczyk

To zbiór felietonów napisanych pierwotnie dla miesięcznika „Filantrop naszych czasów” zredagowanych teraz w formie interesującej książki. Jak się mają niewidomi spieszący do pracy, gdy na dworze sążnista ulewa, wręcz oberwanie chmury, a pod stopami wielkie kałuże? A jak czują się, gdy panuje mróz, poślizgną się na lodzie i w wyniku upadku zgubią czapkę? Jak ją znaleźć? Autor dzieli się uwagami jak to jest nie widzieć oraz zastanawia się, czy to tylko nieszczęście? Może to także bardzo specjalne wyróżnienie, dzięki któremu życie staje się bardziej wartościowe i ciekawsze? Gdy tak postrzega się to specyficzne doświadczenie, można swoje felietony tytułować przewrotnie i wręcz dowcipnie: „Ślepy los na wesoło”!

Fragmenty wybranych recenzji:

„Taka książka powinna być szkolną lekturą, bo jak inaczej młodzież może się dowiedzieć, co to znaczy nie widzieć. Na dodatek jeśli ktoś coś o tym wie, to najczęściej jedynie o kłopotach i ubóstwie, a tutaj dowiadujemy się również o sukcesach i potrzebnym, optymistycznym podejściu.”

„Ciekawa książka. Nie przypuszczałam, że niewidomi umieją się śmiać z samych siebie i ze swojej „przypadłości”. Jestem pozytywnie zaskoczona!”

„Bardzo ciekawy zbiór felietonów. Zdecydowanie lektura dla każdej osoby wrażliwej i ciekawej świata.”

„Polecam każdemu, kogo choć trochę obchodzi los mniejszości!”

„Epilogi przywracające nadzieję”  Marek Kalbarczyk

Przedmowa: Piotr Witt

To wspomnienie o niewidomym matematyko-fizyku, podróżniku, pisarzu i genialnym intelektualiście, profesorze Witoldzie Kondrackim. W opracowaniu tekstu mieli udział członkowie rodziny profesora, jego przyjaciele i współpracownicy. Czytelnicy mają okazję poznać wyjątkowe przeżycia wybitnego naukowca, który mimo swej niepełnosprawności osiągnął tak wiele. Jego historia pokazuje, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje w realizacji planów i marzeń. Zamiast martwić się tym, co się utraciło, można wyjechać do Indii, by tam szukać sensu życia, wsiąść na wielkiego słonia i oglądać świat oczami wyobraźni, albo pojechać do Korei i wśród gór uciekać przed goniącym wężem. Można tak dobrze poznać dalekie kraje, by stać się wytrawnym podróżnikiem i bodaj jedynym na świecie niewidomym organizatorem wypraw na Wschód.

Autor przypomina wieloletni dialog ze śp. profesorem, w którym każdy starał się przekonać drugiego do idei, w które wierzył – chrześcijaństwo czy hinduizm? Przedwczesna śmierć naukowca przeszkodziła im obu w dojściu do jakiejś ostatecznej konkluzji – zostały tylko wspomnienia po wielu spotkaniach i przeżywanych przygodach o wspólnym mianowniku – wszystkie były niezwykłe.

Audiobooki są niezwykle lubiane przez osoby niewidome i słabowidzące, ale także pełnosprawnych czytelników, którzy coraz częściej sięgają po wersje audio ulubionych publikacji książkowych. Dla miłośników audiobooków, przedstawiamy trzy propozycje. Zaproponowane przez nas książki Pana Marka Kalbarczyka poruszają w sposób niezwykle ciekawy zagadnienia dotyczące codziennego funkcjonowania osób niewidomych. Są napisane w przystępny i interesujący sposób, stanowią cenne źródło porad oraz motywują do pełnego korzystania z możliwości jakie otwierają się przed osobami niewidomymi, które dzięki odpowiedniej rehabilitacji, mogą pełnić wszystkie role społeczne, odnosić sukcesy w życiu zawodowym i rodzinnym. Publikacje są skierowane do osób pełnosprawnych pragnących poznać bliżej świat dotyku i dźwięku.

„Dotrzeć do celu – czy niewidomy może zostać prezydentem” Marek Kalbarczyk, Monika Jurczykowska

Właśnie – czy może? Główny autor książki jest niewidomym informatykiem, matematykiem, menadżerem i doradcą rehabilitacyjnym. Od takich ludzi inni niewidomi oczekują odpowiedzi – jakie jest ich miejsce wśród osób pełnosprawnych, do czego mogą dojść.

Ten poradnik może być doskonałą pomocą w procesie rehabilitacji niewidomych i nowo ociemniałych. Czy osoba ociemniała po przejściu procesu rehabilitacji może powrócić do „normalnego życia”? Czy życie bez wzroku będzie na tyle „normalne”, by z sukcesem ubiegać się o fotel prezydencki?

„16 kolorów w talii” Marek Kalbarczyk

To opowieść o „odcieniach” nowoczesnej rehabilitacji rozumianej jako usprawnianie osób, które nie widzą, albo widzą bardzo niewiele, a więc procesu stałego powiększania osobistych możliwości z wykorzystaniem najnowszych metod i rozwiązań niwelujących skutki niepełnosprawności wzroku. Poradnik ukazuje rzeczywistość, jakiej do tej pory nie znali czytelnicy. Dzięki tej książce otworzą się przed Wami nieznane dotąd perspektywy – jak zapominać o swojej ułomności i osiągać sukcesy? Autor – Marek Kalbarczyk, osoba niewidoma, zaprasza w niezwykłą podróż przez 16 barw, którymi opisuje nowoczesny świat, jako coraz lepsze miejsce dla osób niewidomych i słabowidzących.

„Smak na koniuszkach palców”  Marek Kalbarczyk, Piotr Adamczewski

Sobota, czas przyjacielskich spotkań; kilka osób ma przyjść na miłą kolację. Kiedy rodzina zabiera się do przygotowania głównych dań, wyłączają prąd i robi się ciemno. Jak przygotować zaplanowane potrawy: sałatki i inne przekąski, zupę, pieczyste, drób i ryby? Można zapalić świeczkę, latarkę w komórce, ale czy to wystarczy? Niewidomy gospodarz okazuje się bardzo pomocny – nie musi patrzeć, a mimo to wie gdzie co leży i jak sobie poradzić – gdzie nożyk do obierania ziemniaków, sosjerka, solniczka, łyżki i widelce… Jak obrać jabłko, a jak oddzielić białko surowego jajka od żółtka?

„Smak na koniuszkach palców” to także przewodnik po okolicach Warszawy, ciekawie opisujący tutejsze zabytki, krajobrazy, historię i kulturę Mazowsza. To również informator restauracyjny, poradnik kulinarny i książka kucharska.

Publikacja pokazuje, że niewidomi mogą radzić sobie w kuchni prawie tak dobrze jak widzący. Zawiera 53 interesujące przepisy i procedury, jak bezwzrokowo wykonać przeróżne kuchenne czynności.

Wymienione pozycje książkowe edukują, inspirują oraz w wyjątkowy sposób prezentują świat osób niewidomych. Projekt zwrócił uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku oraz przyczynił się do szerzenia społecznej empatii, co jest dla nas dużym sukcesem.

Projekt pn. „Widzę dotykiem i słuchem” – kampania promująca czytelnictwo niewidomych współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Accessibility Toolbar