Dostępne szlaki turystyczne – Główny Szlak Beskidzki

Szansa - Jesteśmy Razem

Dostępne szlaki turystyczne – Główny Szlak Beskidzki

W ramach projektu „Dostępne szlaki turystyczne”, dostosowane zostaną odcinki szlaków turystycznych, które teraz chcemy Państwu przybliżyć.

Główny Szlak Sudecki

Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego to szlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym, biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Często nazywany skrótowo – GSB.

Jest to najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km i przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Biegnąc najwyższymi partiami polskich Beskidów, umożliwia dotarcie m.in. na Stożek, Baranią Górę, Babią Górę, Policę, Turbacz, Lubań, Przehybę, Radziejową, Jaworzynę Krynicką, Rotundę, Cergową, Chryszczatą, Smerek i Halicz, a także do miejscowości takich jak Ustroń, Węgierska Górka, Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne.

Historia Głównego Szlaku Beskidzkiego sięga okresu międzywojennego. Przebieg części zachodniej (Ustroń – Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończony w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła z Sianek aż do Czarnohory, która znajdowała się wówczas w granicach Polski. Po połączeniu obu fragmentów w roku 1935 szlak nazwano Głównym Szlakiem Karpackim, a jego patronem został Józef Piłsudski.

Atrakcje na szlaku, które z pewnością zasługują na uwagę:

– Barania Góra – kopulasty szczyt o wysokości 1215 m w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jest doskonałym punktem widokowym. Dodatkowo na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa, oferując panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Na polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) znajduje się schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą, które w latach 1925–1979 działało w drewnianym pałacyku myśliwskim Habsburgów, a od 1979 funkcjonuje w murowanym, trzypiętrowym budynku.  Pałacyk myśliwski znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

– Babia Góra, inaczej Diablak – o wysokości 1725 m n.p.m., to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych polskich Beskidów. Dlatego nazywana jest często Królową Beskidów. Po Tatrach to najwyższy szczyt w Polsce, należy do Korony Gór Polski. Babia Góra to dość trudny szczyt, ze stromymi szlakami i kapryśną pogodą. Widoki jednak zapierają dech w piersiach.

– Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach –  znajdują się na odcinku z Komańczy na Chryszczatą. Obszar ten objęty jest ochroną w postaci rezerwatu przyrody „Zwiezło”. Mniejszy zbiornik położony jest na wysokości 683 m n.p.m. i nazywany jest Dolnym, gdyż leży niżej od jeziorka Górnego – leżącego 18 m wyżej. 

– Pustelnia św. Jana – znajdująca się w Dukli. Pustelnia założona została w 1769 roku. Znajduje się tu murowana kaplica z 1908 roku, dom rekolekcyjny tzw. „dom pustelnika” i źródło w grocie. Jak głosi legenda Marii Amelii, właścicielce Dukli św. Jan objawił się we śnie, polecając jej, wybudować na miejscu swej pustelni kaplicę i tak też się stało.

Zadanie współfinansowane ze środków PFRON.

Accessibility Toolbar