„Galicyjskie Eksploracje”

Szansa - Jesteśmy Razem

Fundacja Szansa dla Niewidomych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zapraszają serdecznie na Galicyjskie Eksploracje czyli wspólne zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Z powodu pandemii obecnie podróż nasza może odbywać się zdalnie, w naszej wyobraźni, pobudzonej dźwiękiem zarejestrowanym podczas wizyt Beneficjentów Fundacji Szansa dla Niewidomych w Miasteczku Galicyjski, w październiku 2020r.

Zachęcamy do skorzystania z owoców tego projektu i skrupulatnego poznania oraz zgłębienia wiedzy na temat tego wyjątkowego miejsca, kilku spośród jego wielu pracowni a także znajdujących się w nich obiektów. Możliwe staje się to dzięki realistycznym dźwiękom nagranym w technice binauralnej oraz wyczerpującym opisom przygotowanym przez naszego przewodnika Daniela Lachora, koordynatora dostępności w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Przygoda, na którą zapraszamy połączona jest z nauką i dobrą zabawą. Podczas eksplorowania przestrzeni wystawienniczej przeniesiecie się do dawnej Galicji. Ten fascynujący badaczy do dziś wielonarodowościowy tygiel kulturowy, jako kraina, rozciągał się od Chrzanowa, przez Kraków, Nowy Sącz, Tarnów aż dalej po Lwów i Stanisławów. Nasze spotkania warsztatowe pozwolą zanurzyć się w jej dawnej historii, poszerzyć wiedzę, doświadczyć Muzeum w pełni dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami.
Zaczynamy od przybliżenia Wam tego fascynującego miejsca w odcinku wprowadzającym „W Miasteczku Galicyjskim”. Po spacerze po galicyjskim Rynku udamy się do pracowni Zegarmistrza – poszukacie tam czy i „Jaką duszę ma zegar?” udacie się do Zakładu Fryzjerskiego i poznacie polskie korzenie najsłynniejszego Fryzjera Gwiazd Hollywood w części „U Fryzjera”. Odwiedzicie wnętrze starej Apteki w w odcinku „Od pigulnicy po zioła”,a na koniec u Garncarza opowiemy się „Jak kiedyś garnki lepiono?” Z załączonych filmów instruktażowych uzupełniających słuchowiska, dowiecie się jak można wykonać przedmioty i domowe kosmetyki z łatwych do nabycia produktów i materiałów, przy użyciu domowych narzędzi.
Zwiedzanie ma formę słuchowiska binauralnego (bardzo sugestywne nagranie stereo wysokiej jakości) a warsztaty to filmy instruktażowe, zachęcamy zatem abyście założyli słuchawki i udali się z nami na „Galicyjskie Eksploracje”. Pliki do bezpłatnego pobrania i odsłuchania znajdziecie poniżej. Wystarczy kliknąć w linki.

O projekcie:
„Galicyjskie Eksploracje” to cykl czterech twórczych, integracyjnych warsztatów, które dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, zostały zorganizowane w Miasteczku Galicyjskim, jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W Muzeum tym podjęto udaną próbę zrekonstruowania galicyjskiego miasta z XIX w. wybierając starannie elementy charakterystyczne dla okresu panowania austro-węgierskiego na tych terenach.
Multisensoryczne, pobudzającego wyobraźnie uczestników – osób z niepełnosprawnością narządu wzroku – zwiedzania Miasteczka oraz kilku spośród wielu jego pracowni i warsztatów zostały zarejestrowane w technice binauralnej.
Galicyjskie Eksploracje” to projekt kierowany do wszystkich: dużych i małych, pełno i niepełnosprawnych. Tych zainteresowanych podróżami oraz tych, którzy takie pasje dopiero w sobie odkryją.

Fundacja Szansa dla Niewidomych dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie projektu!

Panu Dyrektorowi Romanowi Peruckiemu za zgodę na wykorzystanie fragmentu „Walca cesarskiego” Johann’a Straussa” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod Dyrekcją Zygmunta Rychtera.

Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Przemysława Nikiela oraz Wojciecha Michalskiego za pomoc w przygotowaniu do emisji odcinków słuchowisk.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie galicyjskie-wydarzenia-2facebook.006-1024x576.jpeg

Galicyjskie eksploracje – Książka

1. W Miasteczku Galicyjskim

Słuchowisko – audio

2. U galicyjskiego zegarmistrza

Słuchowisko – audio

3. U galicyjskiego fryzjera

Słuchowisko – audio

4. W galicyjskiej aptece

Słuchowisko – audio

5. U galicyjskiego garncarza

Słuchowisko – audio

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem Państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Logo Ministerstwa Kultury

Accessibility Toolbar