„Galicyjskie Eksploracje”

Fundacja Szansa dla Niewidomych

„Galicyjskie Eksploracje” to cykl czterech twórczych, integracyjnych warsztatów organizowanych w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

Nasza oferta kierowana jest do wszystkich: dużych i małych, pełno i niepełnosprawnych. Tych mieszkających w Nowym Sączu, jak i tych, którzy jeszcze tam nie byli. Każdy z uczestników będzie mieć niepowtarzalną okazję, by w trakcie spotkań poznać i doświadczać Muzeum wszystkimi zmysłami. Uczestnicy współstworzą także słuchowisko o ciekawej, innowacyjnej formie: w technice binauralnej.

Każdy z warsztatów dotyczyć będzie innej tkanki Miasteczka Galicyjskiego:

Jak kiedyś garnki lepiono? Wnętrze pracowni garncarskiej – 21.08.2020, godz. 10:00

Jaką duszę ma zegar? Pracownia zegarmistrza – 29.09.2020, godz. 10:00

Od pigulnicy po zioła. Apteka – 16.10.2020 r., godz. 10:00

U fryzjera – 10.11.2020 r., godz. 10:00

Warsztaty bazować będą na doświadczaniu Miasteczka wszystkimi zmysłami: węchem, słuchem, dotykiem, wzrokiem, a także smakiem.

Każdy warsztat będzie złożony z trzech części.

Część edukacyjna: z przewodnikiem i/lub ekspertem, która oprócz klasycznego oprowadzania zawierać będzie w sobie także elementy audiodeskrypcyjne.

Część dyskusyjna: otwarta na wymianie wrażeń, opinii, doświadczeń oraz wspomnień uczestników, dotykanie eksponatów, replik itd.

Część artystyczna, manualna: pozwalająca na twórcze interpretacje omawianych tematów.

Na warsztatach obecny będzie także doświadczony realizator dźwięku – artysta, który będzie nagrywać przebieg warsztatów oraz wypowiedzi, wrażenia uczestników, które wzbogacą dodatkowy owoc projektu: słuchowisko. Słuchowisko, współtworzone przez wypowiedzi i pomysły uczestników zyska indywidualny i unikalny, wrażeniowy ton. Połączone zostanie z dźwiękami pomieszczeń (stukot fiolek w aptece, obcinanie włosów itd. – w formie binauralnej, przekazującej informacje przestrzenne o pochodzeniu dźwięków oraz muzyki itd.).

Zajęcia będą odbywać się w przestrzeniach Miasteczka Galicyjskiego. Miejsca odwiedzane nie posiadają barier architektonicznych, co z kolei sprawia, że do grupy zwiedzających, bez obaw mogą dołączyć także osoby poruszające się na wózku.

By zapewnić dostępność dla os. z dysfunkcją wzroku, stworzymy publikację specjalistyczną w druku transparentnym (druk powiększony oraz brajl) oraz tyflografiki prezentujące najważniejsze obiekty z warsztatów.

Dla jakości i komfortu uczestników warsztatów zapewniamy także asystę 3 wolontariuszy, którzy pomogą uczestnikom w trakcie zajęć (np. podczas dotykania eksponatów, poruszania się po miasteczku, asyście w trakcie zajęć itd.)

Zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach!

Zapisy:

Fundacja Szansa Dla Niewidomych – Tyflopunkt w Krakowie

Al. Słowackiego 46/3

30-018 Kraków

Nr tel. 695 966 541

E-mail: krakow@szansadlaniewidomych.org

Adres:

Miasteczko Galicyjskie – Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu:

Ul. Lwowska 226

30-330 Nowy Sącz

Opis grafiki:

Plakat promujący projekt. U góry duży granatowy napis: Galicyjskie Eksploracje. Poniżej, ten sam napis w graficznie przedstawionym alfabecie brajla. Pod spodem, na tle kolorowych kół, tytuły warsztatów: Jak kiedyś garnki lepiono? Jaką duszę ma zegar? Od pigulnicy po zioła. U fryzjera. Na dole plakatu napis: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz logotypy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Szansa dla Niewidomych, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenia Dobrze.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.