„Galicyjskie Eksploracje”

Fundacja Szansa dla Niewidomych

Projekt „Galicyjskie Eksploracje” to cykl czterech twórczych, integracyjnych warsztatów które zostały zorganizowane w Miasteczku Galicyjskim, jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W Muzeum tym podjęto udaną próbę zrekonstruowania galicyjskiego miasta z XIX w. wybierając starannie elementy charakterystyczne dla okresu panowania austro-węgierskiego na tych terenach. Galicja, fascynujący badaczy do dziś wielonarodowościowy tygiel kulturowy, jako kraina rozciągała się od Chrzanowa, przez Kraków, Nowy Sącz, Tarnów aż dalej po Lwów i Stanisławów, a nasze spotkania pozwolą zanurzyć się w jej dawnej historii.

Zapraszamy do multisensorycznego, pobudzającego wyobraźnie uczestników zwiedzania Miasteczka oraz kilku spośród wielu jego pracowni i warsztatów: u Zegarmistrza poszukamy czy i „Jaką duszę ma zegar?„, udamy się do Zakładu Fryzjerskiego i poznamy polskie korzenie najsłynniejszego Fryzjera Gwiazd Hollywood w części „U Fryzjera”,odwiedzimy wnętrze starej Apteki w odcinku „Od pigulnicy po zioła”,a na koniec u Garncarza dowiemy się Jak kiedyś garnki lepiono?

Zachęcimy też naszych słuchaczy i widzów do wzięcia udziału we wspólnych warsztatach dzięki przygotowanym zawczasu, a dostępnym w domu narzędziom i składnikom.

Galicyjskie Eksploracje to projekt kierowany do wszystkich: dużych i małych, pełno i niepełnosprawnych. Tych mieszkających w Nowym Sączu, jak i tych, którzy jeszcze tam nie byli. To propozycja nie tylko na okres pandemii.

Premierowe emisje zarejestrowanych spotkań odbędą się na początku grudnia na platformie zoom i składać się będą z trzech części:

Edukacyjnej: z przewodnikiem, który oprócz klasycznego oprowadzania wprowadza elementy audiodeskrypcji – zarejestrowanej w formie słuchowiska w technologii binauralnej.

Dyskusji: otwartej na wymianie wrażeń, opinii, doświadczeń oraz wspomnień uczestników i twórców nagrań, ich kontaktu z eksponatami ze słuchaczami zgromadzonymi przy ekranach i głośnikach.

Manualnej (artystycznej): pozwalająca na samodzielne przygotowanie w domu przedmiotów takich jak klepsydra czy ozdobna ceramiczna miska, oraz naturalnych kosmetyków – szamponu i maści – związanych z omawianymi pracowniami.

Słuchowiska, filmy oraz wydawnictwo specjalistyczne (w formie książki w druku transparentnym) dostępne będą bezpłatnie na nośnikach oraz na stronach Fundacji Szansa dla Niewidomych, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz partnerów projektu.

Zachęcamy do wspólnej eksploracji Galicji!

Infomacje o możliwości wzięcia udziału, pobraniu materiałów cyfrowych oraz wypożyczeniu tyflografik i replik wybranych eksponatów:

Fundacja Szansa Dla Niewidomych – Tyflopunkt w Krakowie

Aleja Słowackiego 46/3, 30-018 Kraków

Tel. kom: 695 966 541

krakow@szansadlaniewidomych.org.

 Daty spotkań:

27.11 – W Miasteczku Galicyjskim – wstęp

3.12 – Jaką duszę ma zegar?

4.12 – U Fryzjera

10.12 – Od pigulnicy po zioła

11.12. – Jak kiedyś garnki lepiono?

start:  godz. 15.00

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.