Wolontariat

Szansa - Jesteśmy Razem

FORMULARZ DLA WOLONTARIUSZY NA REHA

Fundacja współpracuje z wolontariuszami i wolontariuszkami od ponad 30 lat. Dzięki chęci pomocy i empatii wielu zaangażowanych osób możemy spełniać misję naszej organizacji. Bardzo nam na tym zależy. Fundacja to nie tylko biuro i realizacja obowiązków zawodowych, ale przede wszystkim idea i misja. W naszym przypadku chodzi o pomaganie ludziom, którzy nie widzą, albo widzą zbyt mało, by sobie radzić ze wszystkimi sprawami i trudnościami.

Nasi współpracownicy (Tyflospecjaliści), pracujący w biurach doradczych (Tyflopunktach) Fundacji w całej Polsce szkolą wolontariuszy z zakresu asystowania osobom z niepełnosprawnością wzroku. Dzięki odpowiedniemu podejściu wolontariusze stają się przyjaciółmi dla naszych beneficjentów. Udało się nam zaangażować do współpracy osoby także zza granicy – Włoch, Francji i Portugalii. Wolontariusze pomagają nam przy rekrutacji do projektów, promocji naszych inicjatyw, podczas samych wydarzeń i konferencji. Służą pomocą podczas czynności dnia codziennego. Dzięki nim beneficjenci bez problemu znajdą sklep, urząd czy przystanek.

Możemy pokazać Ci, jak wygląda organizacja międzynarodowej konferencji REHA FOR THE BLIND; wprowadzimy Cię w tajniki wydawania czasopisma HELP; dowiesz się, jak funkcjonuje organizacja NGO; weźmiesz czynny udział w wymyślaniu, organizowaniu zajęć oraz realizowania projektów; poznasz od podszewki funkcjonowanie małych wydawnictw; nauczysz się prowadzenia promocji książek w mediach społecznościowych; dowiesz się, jak pracować z osobami niewidomymi i niedowidzącymi

To niesamowita okazja, aby zdobyć doświadczenie i umiejętności, które przydadzą się w pracy zawodowej. Każdy wolontariusz otrzyma umowę oraz zaświadczenie/certyfikat.

Chcesz do nas dołączyć? Skontaktuj się z tyflopunktem działającym w twoim regionie lub skontaktuj się z centralą Fundacji: szansa@szansadlaniewidomych.org.

Co trzeba zrobić, aby zostać wolontariuszem?

Wolontariat polega na dobrowolnym i bezpłatnym niesieniu pomocy innym. Osobami często wymagającymi pomocy wolontariusza są zwykle ludzie w potrzebie, osoby nieuleczalnie chore bądź niepełnosprawne, a to oznacza, że ten, kto chce zostać wolontariuszem, musi posiadać w sobie odpowiedni zestaw cech. Przede wszystkim liczy się cierpliwość i wyrozumiałość. Wolontariusz musi być chętny do pomocy, kulturalny i niekiedy odporny na widok ludzkiego cierpienia czy niemożności drugiego człowieka. Pierwszym warunkiem do zostania wolontariuszem jest posiadanie wymienionych cech oraz cech pokrewnych.

Co dalej? Jak zostać wolontariuszem? Musisz wiedzieć, że nie jest to nic trudnego. Chcąc zostać wolontariuszem, wystarczy zgłosić się do miejsca, gdzie tacy wolontariusze są poszukiwani. Przykładami wolontariatu mogą być prace na rzecz fundacji, szkoły czy udział w organizowanych przez różne podmioty wydarzeniach. Po zgłoszeniu się drogą mailową osobiście lub przez wskazany przez koordynatora formularz bezpiecznie jest podpisać umowę o wolontariat, w której zawarte zostaną najważniejsze postanowienia, dane osobowe i dane firmy, obowiązki. W przypadku osób nieletnich wymagana jest zgoda rodzica.

Jakie są obowiązki wolontariusza?

Zazwyczaj zależy to od rodzaju wolontariatu. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku pomocy w szkolnym projekcie organizującym zbiórkę pieniędzy dla potrzebującej rodziny, a inaczej w przypadku związania się z fundacją, kościołem czy inną instytucją. Mimo to motywem przewodnim jest cały czas pomoc. Jeżeli wolontariat będzie polegał na pracy z osobami niepełnosprawnymi, to niewykluczone, że do obowiązków wolontariusza będzie należała pomoc w poruszaniu się niepełnosprawnemu, ale także posługa w czasie organizowanych dla takich osób wydarzeń, seminariów czy prelekcji. Nie musisz się obawiać, że sobie nie poradzisz. Organizatorzy wolontariatu po selekcji najczęściej przeprowadzają kompleksowe szkolenia dla nowych osób.

Jakie są zalety wady i zalety wolontariatu?

Trudno tu mówić o wadach, ponieważ uczestnictwo w wolontariacie jest dobrowolne. Aby pomagać innym, trzeba mieć na to czas i chęci. Lista zalet jest z kolei o wiele dłuższa. Oprócz obcowania z nową rzeczywistością, zdobywania doświadczenia i pozyskiwania nowych kontaktów szanujące się instytucje wystawiają wolontariuszom potwierdzenie odbycia wolontariatu, a to z kolei można sobie dodać do CV. Przyszły pracodawca z pewnością doceni taką aktywność.

Poza tym niesienie pomocy innym daje dużo radości i satysfakcji. Oprócz tego można też poznać nowe osoby, nawiązać długotrwałe przyjaźnie czy na stałe wkręcić się w grono wspaniałych osób. To świetna forma aktywności dla tych, którzy cenią sobie kontakty międzyludzkie, interesują się psychologią czy pedagogiką lub po prostu chcą dalej rozwijać się w tym kierunku, by w przyszłości dostać się do o wiele większych instytucji takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Caritas albo Pajacyk. Niezwykle warto jest pomagać innym. Nigdy nie wiemy, czy nie spotka nas kiedyś podobny los i czy wówczas ktoś zdecyduje się nam pomóc.

Accessibility Toolbar