YourWay

Fundacja Szansa dla Niewidomych

YourWay – TAK WYGLĄDA PRZYSZŁOŚĆ

Serdecznie Państwa zapraszamy do pobrania przygotowanej przez nas aplikacji YourWay, dzięki której osoby z dysfunkcją wzroku już niedługo będą mogły korzystać z przestrzeni publicznej dokładnie tak, jak robią to widzący.

Aplikacja jest w pełni darmowa i łatwo dostępna zarówno na Androdzie jak i iOS, natomiast wyposażeniem w znaczniki YourWay zajmuje się spółka Altix, szczegóły znajdziecie Państwo pod tym adresem – http://sklep.altix.pl/pl/system-yourway

Prace nad aplikacją trwały kilka lat, a po ich ukończeniu rozpoczęliśmy misję wyposażenia kraju w znaczniki YourWay, wg stanu na 2021 rok nadajników jest już 333, co czyni przestrzeń publiczną bardziej dostępną dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

YourWay to aż pięć różnych typów znaczników: Beacon, Plus, Box oraz Terminal. Pierwszy z nich, YourWay Beacon, ze względu na minimalną przestrzeń potrzebną do jego instalacji, umieszczamy w miejscach gdzie inne urządzenia mogłyby przeszkadzać, przekazuje on sygnał do aplikacji, a jej posiadacz może dzięki niemu wysłuchać różne typy komunikatów. YourWay Plus używany jest dla oznaczania miejsc o znaczeniu strategicznym, o których aplikacja informuje użytkownika za pomocą głośnika. YourWay Box to już z kolei jeszcze bardziej rozbudowany nadajnik, na którym znajdują się przyciski i opisy brajlowskie. W systemie znajduje się też YourWay Terminal czyli udźwiękowiony i opisany brajlowsko plan tyflograficzny.

Wyposażenie w nadajniki obsługiwane przez naszą aplikację to najlepszy sposób by dostosować wybraną placówkę do założeń Ustawy o Dostępności, która nakłada na wszystkie miejsca użyteczności publicznej obowiązek dostosowania się do wymogów osób ze szczególnymi potrzebami. Prosta obsługa YourWay gwarantuje jego skuteczność.

Z naszej aplikacji już teraz korzystają muzea, dworce czy ministerstwa, a liczba dostosowanych w ten sposób instytucji stale rośnie. Naszym celem jest wyposażenie obiektów w całej Polsce tak, by osoby z niepełnosprawnościami wzroku mogły swobodnie poruszać się po kraju i korzystać z naszego wspólnego otoczenia dokładnie tak jak ci, którzy nie zmagają się z takimi dysfunkcjami.

Jak działa YourWay?

1. Nawigacja

Aby korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w aplikację YourWay. Aplikacje można bezpłatnie pobrać ze sklepu Android lub iOS. Gdy osoba niewidoma z uruchomionym telefonem znajdzie się w pobliżu nadajnika Yourway, zasygnalizuje on swoją obecność. W zależności od wersji nadajnika, telefon otrzyma informacje tekstową lub nadajnik sam się odezwie. Mogą to być komunikaty z informacjami merytorycznymi (stoisz przed obrazem „Bitwa pod Grunwaldem”, jest to obraz Matejki) lub nawigacyjnymi – stoisz przed budynkiem, jesteś w holu głównym, po prawej stronie znajduje się winda. Wystarczy zainstalować kilkanaście takich nadajników w budynku, aby stał się on przyjazny dla osób z dysfunkcją wzroku!

2. Baza dostępnych obiektów

Aplikacja YourWay to nie tylko nawigacja po obiektach, to także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do osób niepełnosprawnych, wystarczy wpisać miasto, do którego chce się wybrać, a Your Way wyświetli obiekty, które są przystosowane i na jakie przystosowania możemy liczyć np. Nowy teatr w Warszawie, posiada mapy tyflograficzne i podjazdy dla osób poruszających się na wózkach. Obiekty mogą dodawać użytkownicy systemu ale także ich właściciele, to od Państwa zależy, czy Państwa obiekt będzie dostępny i czy będzie w bazie YourWay! Zachęcamy Państwa do przystosowania swojego obiektu i dodania go do bazy YourWay!

3. Gdzie można zainstalować nadajniki YourWay?

Zdecydowanie we wszystkich obiektach użyteczności publicznej, m.in. w urzędach, uczelniach, szkołach, lotniskach, dworcach, muzeach czy galeriach handlowych. A także w przestrzeni miejskiej, na budynkach, przystankach komunikacji publicznej i innych ważnych miejscach, do których docierają osoby z niepełnosprawnościami.

System YourWay jest użyteczny także dla osób pełnosprawnych, które szukają informacji. Nadajnik może być tzw. tablicą ogłoszeniową, oprócz informacji nawigacyjnych, może przekazywać wszelkie ważne informacje takie jak na przykład: godziny otwarcia, telefony, ogłoszenia, czy inne ważne treści.

Nadajniki YourWay można zainstalować w 5 różnych wersjach:

YourWay Beacon – To malutki nadajnik o rozmiarach pudełka do zapałek, który sygnalizuje swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay. Służy do nawigowania po pomieszczeniach lub w terenie. Może dostarczyć dowolnych informacji tekstowych, które telefon odczyta głosowo. Mogą być to informacje nawigacyjne opisujących miejsce, w którym znajduje się osoba niewidoma lub merytoryczne opisujące eksponat, budynek itd. Jego zaletą jest dyskrecja i niska cena. Yourway Beacon instalujemy tam, gdzie nie możemy zainstalować wersji z głośnikiem bo będzie przeszkadzać innym lub tam gdzie jest wymagana duża liczba nadajników np. wiele pokoi na korytarzu.

YourWay Plus – Różni się względem wersji Beacon tym, że nadajnik może sygnalizować swoją obecność za pomocą głośnika. Może się to dziać automatycznie, gdy w jego pobliżu znajdzie się urządzenie mobilne lub na życzenie użytkownika. Oprócz opisowej informacji, osoba z dysfunkcją wzroku otrzymuje informacje dźwiękową i może łatwiej zlokalizować nadajnik korzystając ze słuchu. Tę wersje nadajnika umieszczamy ważnych nawigacyjne miejscach, jak wejścia, miejsca z planami tyflograficznymi czy punkty informacyjne.

YourWay Box – To nadajnik z głośnikiem w większej obudowie, na której można umieść przyciski, plan tyflograficzny i opisy brajlowskie. Tę najbardziej rozbudowaną wersje nadajnika można umieścić w punktach informacyjnych i innych kluczowych miejscach, gdzie oprócz informacji tekstowej i dźwiękowej, ważne jest, aby osoba niewidoma mogła zapoznać się dotykowo z planem otoczenia.

YourWay NFC – Niewymagająca zasilania tabliczka z wypukłymi kontrastowymi literami i napisami w brajlu z wbudowanym niewielkim chipem, aktywującym aplikację w telefonie. Może przekazywać użytkownikowi aplikacji informacje nawigacyjne, merytoryczne lub audiodeskrypcyjne. Wystarczy, że zainteresowany zbliży się do YourWay NFC na odległość kilkunastu centymetrów, a otrzyma właściwy komunikat. Przydatna do oznaczania drzwi lub eksponatów.

YourWay Terminal – Plan tyflograficzny, dzięki któremu osoba z niepełnosprawnością otrzymuje wyjątkową mapę miejsca w którym się znajduje, ale może także skorzystać z opcji pozyskania wiedzy o danej rzeczy czy nawet usłyszeć audiodeskrypcyjny opis, przeznaczony dla osób niewidomych.

Terminal informacyjny przeznaczony dla osób z dysfunkcją wzroku, to rozbudowane urządzenie elektroniczne, służące do przekazywania informacji w sposób uwzględniający potrzeby i możliwości odbiorcy. Informacje dostarczane są drogą wizualną dzięki czytelnej i kontrastowej grafice, drogą dotykową za pośrednictwem form przestrzennych oraz opisów brajlowskich, oraz za pomocą informacji dźwiękowych.

Wszystkie nadajniki mogą posiadać zasilanie bateryjne lub mogą być podłączone do sieci elektrycznej.

Aktualny stan aplikacji: https://yourway.szansadlaniewidomych.org/