YourWay

Szansa - Jesteśmy Razem

Co to jest aplikacja YourWay i jak ona działa? – dowiedz się więcej

Czym jest aplikacja YourWay?

Aplikacja YourWay, dostępna za darmo w Sklepie Play, to nowoczesny program stworzony przez firmę Altix we współpracy z Fundacją Szansa dla Niewidomych. Opracowana w 2017 roku aplikacja pomaga niewidzącym samodzielnie się poruszać, co ułatwia im funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. YourWay to odpowiedź na postanowienia programu „Dostępność Plus”, według którejgo wszystkie obiekty publiczne muszą być dostosowane do osób niepełnosprawnych.

YourWay działa poprzez łączenie się z niewielkimi nadajnikami (tzw. beaconami), które są rozlokowane w różnych miejscach lub na urządzeniach. Po połączeniu się z beaconem ten wyśle informację, a aplikacja przeczyta to, co otrzyma. Istnieje też wersja, w której to znacznik z głośnikiem odtworzy informację w formie audio zamiast aplikacji.

Jaka to może być informacja?

Aplikacja YourWay wykrywa zainstalowanego w danym miejscu beacona, informuje użytkownika o jego obecności, a po wybraniu odpowiedniej opcji jest w stanie odczytać zawartą w nadajniku informacje. Dzięki temu niewidomy nie tylko wie, jak się poruszać, ale też to, gdzie się znajduje. Może to być informacja na temat urzędu, przed którym niewidzący się znajduje lub też bardziej rozbudowane informacje jak na przykład dane na temat jakiegoś obrazu miejsca kultu, zabytku.

Oprócz nawigowania niewidomej osoby YourWay to także baza dostępnych w danym mieście miejsc i obiektów. To sprawia, że aplikacja interesuje także osoby pełnosprawne, które odwiedzając jakąś miejscowość w celach turystycznych, mogą zasięgnąć informacji, co warto zobaczyć.

Nadajniki YourWay – jak je zainstalować i do czego służą?

Beacony powinny być zamontowane przede wszystkim na i w budynkach administracji publicznej, na uczelniach i w szkołach, na lotniskach, dworcach, w muzeach oraz miejscach zabytkowych, a także w szpitalach, w pobliżu przystanków komunikacji publicznej czy na terenie galerii handlowych. Zainstalowanie kilku takich nadajników w danym budynku sprawi, że stanie się on przystępniejszy dla osób z dysfunkcją wzroku, którzy tak, jak pełnosprawni będą mogli w pełni korzystać z tych miejsc.

Rodzaje nadajników YourWay:

YourWay Beacon to niewielki nadajnik o rozmiarach pudełka do zapałek, który sygnalizuje swoją obecność urządzeniu z aplikacją YourWay. Jego przeznaczeniem jest nawigowanie osoby niewidomej i dostarczaniu informacji tekstowych o danym miejscu, które smartfon odczyta głosowo. Zaletą tego nadajnika jest niska cena i dyskrecja, ponieważ nie jest on wyposażony w głośnik zewnętrzny, a informacja w formie audio wydobywa się z telefonu użytkownika.

YourWay Plus różni się od Beacona tym, że nadajnik wyposażony jest dodatkowo w głośnik, za pomogą którego przedmiot jest w stanie przekazywać wiadomość audio. Może to dziać się automatycznie, gdy w pobliżu znajdzie urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją lub na życzenie samego użytkownika. Taka wersja urządzenia zalecana jest dla ważnych miejsc takie jak wejścia do urzędów, zabytki z planami tyflograficznymi czy też punkty informacyjne.

Kolejny na liście jest YourWay Box, nadajnik wyposażony w głośnik w znacznie większej obudowie, na której zwykle umieszczone są przyciski, plany tyflograficzne i opisy brajlowskie. Urządzenie warto zainstalować w punktach informacyjnych oraz w pobliżu innych ważnych miejsc, gdzie oprócz wiadomości dźwiękowej osoba niewidoma będzie mogła zapoznać się z planem otoczenia, korzystając ze zmysłu dotyku.

YourWay NFC to z kolei niewymagająca zasilania tabliczka z wypukłymi literami i napisami w brajlu. W urządzeniu wbudowany jest chip aktywujący aplikację w telefonie. Nadajnik może przekazywać użytkownikowi informacje nawigacyjne, merytoryczne i audiodeskrypcyjne. Jest to przydatne w przypadku oznaczania drzwi bądź eksponatów.

Listę zamyka opcja YourWay Terminal, czyli nadajnik będący planem tyflograficznym, który wyświetla na ekranie smartfona dotykową mapę danego miejsca. Potem uruchamia komunikaty: nawigacyjne, merytoryczne lub audiodeskrypcyjne.

Więcej o systemie YourWay

Program YourWay jest niezwykle użyteczny zarówno dla niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych szukających informacji. Nadajniki YourWay mogą być wykorzystywane jako tablice ogłoszeniowe i informacyjne. Ponadto są w stanie przekazywać ważne informacje takie jak nazwy instytucji, godziny otwarcia, telefony, ogłoszenia oraz inne równie istotne treści. Urządzenia wyposażone są w baterie, jednak mogą też być podłączone do sieci elektrycznej. Aplikacja z kolei jest obsługiwana przez Androida i iOS.

Ceny nadajników YourWay:

  • YourWay Beacon – od 500 zł netto
  • YourWay Plus – od 1500 zł netto
  • YourWay Box – od 2000 zł netto
  • YourWay NFC – od 50 zł netto
  • YourWay Terminal – od 10 000 zł netto

Przejdź do oferty nadajników. Kup teraz

Wyszukaj dostępne beacony lub zainstaluj aplikację na swoim urządzeniu.

Accessibility Toolbar