ŹRÓDŁO NADZIEI – PREMIERA NOWEJ KSIĄŻKI MARKA KALBARCZYKA

Szansa - Jesteśmy Razem

ŹRÓDŁO NADZIEI – PREMIERA NOWEJ KSIĄŻKI MARKA KALBARCZYKA

Marek Kalbarczyk na REHA 2021

Już 29 grudnia o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie autorskie związane z premierą nowej książki Marka Kalbarczyka „Źródło nadziei”. Fundacja Szansa dla Niewidomych oraz Wydawnictwo Trzecie Oko mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Spotkanie będzie miało formułę online – zapraszamy do oglądania transmisji na naszym profilu Facebook oraz YouTube.

O książce

Idea wydania książki jest związana ze zbliżającym się 30-leciem powstania Fundacji Szansa dla Niewidomych. Fundacja została założona w 1992 r. przez niewidomych i ich widzących przyjaciół. W 30-tą rocznicę istnienia Fundacji, te właśnie osoby – niewidomi i ich przyjaciele, złączą siły we wspólnym dziele. Książka, opisująca historię Fundacji będzie uhonorowaniem wspólnej pracy i przyjaźni.

Autor przedstawi historię i działalność Fundacji w sposób beletrystyczny. Zamieszczone opowiadania będą pochodziły z relacji osób, które tworzyły, prowadziły i pomagały w realizacji rozlicznych przedsięwzięć Fundacji.

Fundacja ta to organizacja wyjątkowa. Potwierdza to wiele poważnych, jak i drobnych argumentów: niewidomi twórcy i działacze, wielu zatrudnionych niewidomych specjalistów, dosyć mała organizacja o bardzo dużym znaczeniu. Mimo niewielkich funduszy zaangażowanych na realizację zadań, wypracowała niebywałe kontakty z władzami państwowymi i samorządowymi, z zagranicznymi instytucjami i organizacjami, jak np. World Blind Union, International Mobility Conference czy The Center for the Blind in Israel. W społeczności niewidomych Fundacja jest znana na całym cywilizowanym świecie od RPA do Norwegii i Kanady, od USA do Japonii poprzez np. Kazachstan. Działacze Fundacji biorą udział w gremiach doradczych władz, zostali wyróżnieni wieloma odznaczeniami o dużej randze (m.in. Krzyżami Zasługi i Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP). Działaczami Fundacji byli i są wybitni intelektualiści – zarówno niepełnosprawni, jak i sprawni. Książka przedstawi zarówno fakty historyczne, jak i sceny z życia tego środowiska. Będzie pozycją beletrystyczną o charakterze literatury faktu.

O autorze

Marek Kalbarczyk (twórca Fundacji Szansa dla Niewidomych, jej wieloletni prezes, a od niedawna jej honorowy prezes) jest autorem ponad 50 książek. Są wśród nich podręczniki do matematyki, poradniki rehabilitacyjne, przewodniki turystyczne i książki beletrystyczne. Sam autor najbardziej ceni „Epilogi przywracające nadzieję” o jego przyjacielu, świętej pamięci niewidomym profesorze matematyko-fizyku Witoldzie Kondrackim, „Ich trzecie oko” – o życiu niewidomych, którzy przedzierają się przez trudną socjalistyczną codzienność, by wreszcie doczekać się normalnego kraju, a także „Smak na koniuszkach palców” o przygotowywaniu przyjęcia, gdy gaśnie światło i wszystko trzeba wykonać bez patrzenia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Accessibility Toolbar