Dostępne Szlaki Turystyczne – Nadmorski Szlak

Szansa - Jesteśmy Razem

Dostępne Szlaki Turystyczne – Nadmorski Szlak

Nadmorski Szlak

Szlak Nadmorski to znakowany czerwony szlak turystyczny w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Szlak przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Na terenie województwa zachodniopomorskiego nosi nazwę: Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego, natomiast w województwie pomorskim: Szlak Nadmorski Bałtycki.

Szlak prowadzi od Łeby do  Żarnowca i ma długość 55,9 km. Prowadzi w zasadzie niemal wyłącznie w strefie przybrzegowej Bałtyku pozwalając poznać odcinek brzegu polskiego morza znajdujący się między ujściami rzek Łeby i Piaśnicy. Jest to obszar jeszcze stosunkowo mało zurbanizowany, posiadający odludne plaże i niemal naturalne lasy. Szczególnie ciekawy jest bór bażynowy nad jeziorem Sarbsko, ale i na dalszej trasie występują interesujące przyrodniczo miejsca. Zostały one objęte ochroną jako rezerwaty przyrody. Są to: Mierzeja Sarbska, Babnica i Białogóra.

Atrakcje na szlaku, które z pewnością zasługują na uwagę:

– Woliński Park Narodowy – polski park narodowy znajdujący się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Powierzchnia parku wynosi 10 937 ha. W logo parku znajduje się bielik zwyczajny oraz nieco bardziej schowany mikołajek nadmorski. W parku zachwyca fauna i flora oraz wysokiej jakości powietrze.

– Kościół św. Mikołaja w Trzęsaczu – kościół pierwotnie drewniany, później murowany. Był jedną z najokazalszych budowli wśród wiejskich kościołów Pomorza Zachodniego. Z powodu podmywania gruntu, na którym został zbudowany, stopniowo ulega niszczeniu. Zachowane ruiny wpisane zostały do rejestru zabytków.

– Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum. Siedziba Zamku Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie.

Zadanie współfinansowane ze środków PFRON.

Accessibility Toolbar