Niezwykłości Katowic – Wycieczki integracyjne po stolicy Górnego Śląska

Szansa - Jesteśmy Razem

Katowicki oddział Fundacji Szansa dla Niewidomych realizuje projekt pt. ,Niezwykłości Katowic. Wycieczki integracyjne po stolicy Górnego Śląska”, finansowany ze środków Miasta Katowice. W jego ramach odbywają się integracyjne spacery edukacyjne w przestrzeni miejskiej Katowic, których celem jest pokazanie tego miasta jako interesującego pod względem historii, kultury i architektury, a zarazem przyjaznego osobom ze szczególnymi potrzebami.

Pragniemy przybliżyć uczestnikom zróżnicowaną architekturę miasta, ciekawy koloryt lokalny wybranych dzielnic oraz zapoznać z kluczowymi momentami dziejów odwiedzanych miejsc. Każdą z zaplanowanych wycieczek oprowadza licencjonowany przewodnik. Udział w nich jest bezpłatny.

Wycieczki mają walor nie tylko poznawczy. Poprzez zaznajomienie z konkretnymi przestrzeniami chcemy zachęcić uczestników do odkrywania niezwykłości Katowic na własną rękę i korzystania z bogatej oferty kulturalnej miasta. Chcemy ponadto uzmysłowić uczestnikom, że osoby niepełnosprawne wzrokowo mogą być pełnoprawnymi odbiorcami kultury, a miasto Katowice stwarza do tego dogodne możliwości.

Realizujemy wyprawy w następujące miejsca:

1. Nikiszowiec – niezwykła, zabytkowa dzielnica górnicza. Spacer obejmujący m. in. rynek (Plac Wyzwolenia), kościół św. Anny (z wspaniale brzmiącymi organami), zabytkowe kamienice i liczne zaułki oraz okolice kopalni. Pobyt w tym wyjątkowym miejscu to doskonała okazja do przybliżenia śląskich tradycji.

2. Szlak katowickiej moderny – spacer po centrum Katowic, zapoznający z perłami architektury modernistycznej, jakie powstały tu w okresie międzywojennym. To dzięki nim miasto nabrało niepowtarzalnego charakteru i zasłużyło na miano ,,polskiego Chicago”. Znajdują się tu pierwsze w Polsce wieżowce i wspaniałe gmachy użyteczności publicznej, których dziejów na co dzień nie jesteśmy świadomi.

3. Strefa Kultury – to wyjątkowe miejsce, łączące dawne przestrzenie przemysłowe ze współczesną funkcją kulturalną, realizowaną na najwyższym poziomie. Znajduje się tu m.in. pomnik Powstań Śląskich, będący okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed 100 lat, budynki Spodka i MCK, wreszcie gmach NOSPR i przestrzeń Muzeum Śląskiego. Przeobrażenie, jakie przeszło centrum Katowic jest pozytywnym przykładem nadawania miejscom nowych funkcji.

Accessibility Toolbar