,,Szlakiem Powstań Śląskich”

Szansa - Jesteśmy Razem

Katowicki oddział Fundacji Szansa dla Niewidomych realizuje projekt pt. ,,Szlakiem Powstań Śląskich”, którego celem jest włączenie osób niewidomych w świętowanie stulecia wydarzeń z lat 1919-1921, które zdecydowały o przynależności państwowej Górnego Śląska. Historia ta jest żywa w wielu śląskich rodzinach, jednak nie jest powszechnie znana w takim stopniu, jak sugerowałaby jej donieosłość.

W ramach projektu przeprowadzone zostały warsztaty teatralne. Przez dwa miesiące grupa niewidomych i słabowidzących uczestniczyła w zajęciach rozwijających artystyczne uzdolnienia i przygotowujących do wystawienia finałowego spektaklu. Powstał oryginalny scenariusz przedstawienia, które prezentowane jest publiczności. Spektakl dostępny jest dla wszystkich. Grany jest w niecodzienny sposób – w ciemności – co ma pozwolić wszystkim widzom wczuć się w sytuację osób niewidomych. W jego odbiorze wzrok nie gra kluczowej roli, a historia przedstawiona jest za pomocą bodźców słuchowych.
Prócz tego planowane jest wydanie publikacji towarzyszącej, której celem jest przystępne zaprezentowanie wiedzy historycznej oraz zachęta do jej samodzielnego poszerzania.

Projekt współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Kultura-Interwencje” oraz z budżetu Miasta Katowice.

Accessibility Toolbar