„Wierszowanki Dotykanki”

Szansa - Jesteśmy Razem

Wydawnictwo Trzecie Oko Fundacji Szansa dla Niewidomych wydało wyjątkową publikację, stworzoną z myślą o najmłodszych niewidomych czytelnikach i ich bliskich. Książka pt. „Wierszowanki Dotykanki” została wydana w formie transparentnej, w której brajlowskie litery naniesione są na litery czarnodrukowe. Podobnie wypukłe ryciny przedstawione są na tle kolorowej grafiki. Książka zawiera 25 wierszy autorstwa Elżbiety Gutowskiej-Skowron, przedstawiających zwierzęta i rośliny, których wizerunki zostały zaprezentowane graficznie i tyflograficznie. Na okładce książki autorka zaprasza dzieci do świata wybranych przez nią zwierząt i roślin takimi słowami:

„Czy jesteście pewni, że dobrze znacie dzikie zwierzęta? Czy na pewno wiecie wszystko o zwierzętach, które towarzyszą Wam na co dzień? Czy znacie potrzeby otaczających Was roślin, tych w ogródkach i tych w doniczkach? Krótkie wierszyki zawarte w tej książeczce odpowiedzą na część Waszych pytań i zachęcą do stawiania kolejnych. Życzymy Wam zabawnej i pouczającej lektury”.

O Autorce

Elżbieta Gutowska-Skowron – ukończyła wyższe studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Życiu Warszawy, w Expressie Wieczornym, w Gazecie Bankowej, w kilku gazetach lokalnych i w wydawnictwach Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Praga Południe. Ponadto była zatrudniona w charakterze instruktora w Północnopraskim Domu Kultury i w charakterze rzecznika prasowego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Praga Południe. Obecnie współpracuje z miesięcznikiem Help. W roku 1994 została nagrodzona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich „za wybitne osiągnięcia dziennikarskie, za rzetelność, wartość informacyjną i walory formalne tekstów w roku 1993”. Jest członkiem Rady Fundatorów Fundacji Szansa dla Niewidomych. Została uhonorowana tytułem IDOL 30-lecia Fundacji Szansa dla Niewidomych.

O książce

„Wierszowanki Dotykanki” to książka dla dzieci o tematyce przyrodniczej, przedstawiająca bogaty i różnorodny świat fauny i flory. Za pośrednictwem tej publikacji uczymy i bawimy oraz zachęcamy do dbania o środowisko naturalne. Przygotowanie zbioru wierszy wzbogaconych o „dotykowe” ilustracje sprawia, że publikacja jest niezwykle ciekawa oraz kreatywna, pobudzająca wyobraźnię i zachęcająca do poznawania otaczającego świata. Pragniemy zwrócić uwagę jak ważne jest podejmowanie działań ekologicznych w trosce o naszą planetę i jej zasoby naturalne. „Wierszowanki Dotykanki” to niezwykła książka. Oprócz kolorowych ilustracji i tekstu w druku powiększonym, pojawiły się wypukłe ryciny i nadruk brajlowski. Dzięki takiemu rozwiązaniu książka jest odpowiednia zarówno dla dzieci pełnosprawnych, jak i słabowidzących oraz niewidomych. Zmysł dotyku jest niezwykle ważny w procesie poznawania świata, a książki pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, kształtują wyobraźnię, bawią i edukują. Niestety treści graficzne zawarte w tradycyjnych książkach nie są dostępne dla wszystkich. Zastosowanie techniki druku transparentnego, tj. czarnodruk – zwykły tekst, a na nim nałożony zapis brajlowski, sprawia że książka jest dostępna dla dzieci niewidomych. Kolorowe grafiki zostały uwypuklone, aby najmłodsi czytelnicy czerpali radość nie tylko z ich oglądania, ale także dotykania, z kolei dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku to rozwiązanie, dzięki któremu będą mogły przekonać się jak wyglądają np. dziko żyjące zwierzęta czy rośliny, których dotyczą zawarte w książce treści.

Dążymy do niwelowania skutków niepełnosprawności i wyrównania życiowych szans, a wydanie takiej publikacji to wspaniała inicjatywa, która łączy i integruje, jest uniwersalna i ciekawa. Jednocześnie projekt ma na celu uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku. Często pełnosprawne dzieci nie mają do czynienia z drukiem brajlowskim czy wypukłą grafiką, nie rozumieją jak uczą się i czytają niewidomi rówieśnicy, pragniemy więc dać im szansę na poznanie publikacji brajlowskich oraz wspólne korzystanie z książki transparentnej i dotykowej wraz z koleżankami i kolegami z dysfunkcją wzroku.

Nasza Fundacja od 30 lat buduje świat otwarty dla niewidomych, dzięki realizacji tego zadania wierzymy, że jest to możliwe również wśród najmłodszych obywateli. Tak ważna jest tolerancja, integracja, akceptacja, bycie razem, wspólne uczenie się, poznawanie świata, zabawa. Pragniemy zaszczepić te idee w naszym społeczeństwie. Podobnie jak przedstawiony w publikacji świat roślin i zwierząt jest rozmaity i ciekawy, tak i my, choć różnimy się między sobą, wiele nas łączy. Pragniemy, aby ta inicjatywa ukazała nie tylko różnorodność otaczającej przyrody, ale także uwrażliwiła dzieci pełnosprawne na „inność” rówieśników z niepełnosprawnością. 

Książka została wydana dzięki darowiźnie przekazanej przez firmę AQUANET S.A.

Zapraszamy do lektury!

Accessibility Toolbar