Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami

Szansa - Jesteśmy Razem

Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami

Rzeszowski oddział Fundacji Szansa dla Niewidomych zrealizował projekt pn. „Turysta z niepełnosprawnością wzroku w krainie bieszczadzkich jezior.”

W ramach zadania powstała publikacja pn. „Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami. Publikacja turystyczna dla osób niewidomych i słabowidzących.”

Wspomniana publikacja nie jest klasycznym przewodnikiem, jakich wiele można znaleźć na półkach bibliotek i księgarń. Udajemy się w niej nad bieszczadzkie jeziora – Solińskie i Myczkowieckie, a także ich najbliższe okolice w promieniu kilkunastu kilometrów. Podążamy śladami dawnych mieszkańców zaludniających te tereny, poznajemy ginące zawody, smakujemy regionalne przysmaki. Zgłębiamy tajemnice zabytkowych świątyń, zamków, niezwykłych budowli. Odkrywamy perły architektury drewnianej, ale także najnowsze atrakcje. Spędzamy czas na łonie bieszczadzkiej natury poznając jej uroki. Wszystko to w nowoczesnej formie druku transparentnego, czyli połączenia powiększonego czarnodruku i brajla. Uzupełnieniem tekstu są zdjęcia tych niezwykłych miejsc. Ponadto publikacja zawiera kilka tyflografik, które pozwolą osobom niewidomym i słabowidzącym zapoznać się z zabytkowymi budynkami czy obrazami za pomocą dotyku. Całość uzupełnia mapa przedstawiająca umiejscowienie opisywanych obiektów, po której można podróżować palcem. Jest to pierwsza publikacja o krainie bieszczadzkich jezior w formie dostępnej dla osób niewidomych i słabowidzących.

W sierpniu 2022 roku Beneficjenci projektu z Podkarpacia odwiedzili podczas 3 –dniowego wyjazdu krainę bieszczadzkich jezior. Na przełomie listopada i grudnia 2022 roku odbyły się powyjazdowe spotkania informacyjno-promocyjne w 5 miastach województwa podkarpackiego: Jarosławiu, Brzozowie, Tarnobrzegu, Krośnie i Rzeszowie. Uczestnikami były osoby niewidome i słabowidzące oraz przedstawiciele instytucji publicznych z Podkarpacia. Podczas spotkania otrzymali bezpłatnie publikację. Serdecznie dziękujemy za owocne spotkania, podczas których poznawaliśmy wspólnie krainę bieszczadzkich jezior i dzieliliśmy się wrażeniami oraz refleksjami.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do poznawania krainy bieszczadzkich jezior dzięki publikacji. Książkę można wypożyczyć między innymi w następujących instytucjach:

  • WiMBP w Rzeszowie, Wypożyczalnia Muzyczna
  • Krośnieńska Biblioteka Publiczna, Filia nr 6 Centrum Multimedialne
  • Miejska Biblioteka Publiczna im dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu, Filia nr 1- Osiedle Serbinów
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Brzozowie
  • PZN Koło Krosno
  • PZN Koło Tarnobrzeg
  • PZN Koło Jarosław
  • PZN Koło Brzozów

Zapraszamy do podróżowania!

Mamy również nadzieję, że publikacja zainspiruje każdego z nas do czynienia świata bardziej otwartego i dostępnego dla osób z dysfunkcją wzroku. 

Zadanie pn. „Turysta z niepełnosprawnością wzroku w krainie bieszczadzkich jezior” zostało zrealizowane ze środków Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie i środków własnych Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Accessibility Toolbar